Sorting
Source
Books
(7)
Form of Work
Książki
(7)
Publikacje naukowe
(2)
Publikacje dydaktyczne
(1)
Publikacje fachowe
(1)
Status
available
(8)
only on-site
(7)
Branch
Biblioteka Główna. Magazyny
(2)
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
(6)
Biblioteka Główna. Czytelnie
(7)
Author
Ciak Jolanta
(1)
Ciekanowski Zbigniew
(1)
Dec Paweł (nauki ekonomiczne)
(1)
Mączyńska Elżbieta
(1)
Płókarz Rafał (1970- )
(1)
Wyrzykowska-Antkiewicz Monika
(1)
Černovalov Aleksandr Viktorovič (1955- )
(1)
Świecka Beata (1972- )
(1)
Year
2020 - 2025
(2)
2010 - 2019
(3)
2000 - 2009
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(7)
Language
Polish
(7)
Audience Group
Bankierzy
(1)
Konsumenci
(1)
Politycy
(1)
Przedsiębiorcy
(1)
Szkoły wyższe
(1)
Subject
UPADŁOŚĆ
(2)
Upadłość
(2)
BUDŻETY RODZINNE
(1)
Banki
(1)
Dług publiczny
(1)
INSTYTUCJONALIZM
(1)
LIKWIDACJA PRZEDSIĘBIORSTWA
(1)
PRZEDSIĘBIORSTWO
(1)
Państwo
(1)
Prawo bankowe
(1)
Prawo upadłościowe
(1)
Samorząd
(1)
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK)
(1)
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
(1)
ZARZĄDZANIE
(1)
ZARZĄDZANIE KYZYSOWE
(1)
Subject: time
2001-
(2)
1801-1900
(1)
1901-2000
(1)
Subject: place
Polska
(2)
Stany Zjednoczone (USA)
(1)
Genre/Form
Materiały pomocnicze
(1)
Monografia
(1)
Opracowanie
(1)
PODRĘCZNIKI AKADEMICKIE
(1)
Domain
Gospodarka, ekonomia, finanse
(2)
Prawo i wymiar sprawiedliwości
(1)
Słowo kluczowe
bankructwo
(7)
przedsiębiorstwo
(3)
restrukturyzacja
(2)
upadłość
(2)
Bank Centralny
(1)
Białoruś
(1)
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe
(1)
bank komercyjny
(1)
bank spółdzielczy
(1)
diagnostyka instytucjonalna
(1)
dług suwerenny
(1)
ekonomia
(1)
etyka
(1)
finanse
(1)
gospodarstwo domowe
(1)
innowacje
(1)
konsumpcja
(1)
kryzys bankowy
(1)
kryzys finansowy
(1)
likwidacja
(1)
nowa ekonomia instytucjonalna
(1)
ochrona depozytów
(1)
prawo
(1)
rynek finansowy
(1)
technologia informacyjna
(1)
upadłość gospodarcza
(1)
zadłużenie
(1)
zarządzanie
(1)
zarządzanie kryzysowe
(1)
zarządzanie projektami
(1)
świadomość ekonomiczna
(1)
7 results Filter
Book
In basket
Bankructwa. Tom I, Państwa i samorządy/ Jolanta Maria Ciak. - Warszawa : Difin, 2023. - 215, [1] strona : ilustracje ; 24 cm.
Bibliografia na stronach 196-215.
Monografia stanowi pierwszy tom cyklu monografii pod wspólnym tytułem Bankructwa. Tom ten został poświęcony zagadnieniom długu i bankructwa w sektorze publicznym, które mimo historii sięgającej tysięcy lat, nadal są i będą aktualne, zatem wymagają dalszej eksploracji naukowej. Problematyka długu i bankructwa państw oraz jednostek samorządowych jest szeroko opisywana w literaturze z zakresu ekonomii, finansów oraz prawa, niemniej jej złożoność oraz nieprzewidywalne zdarzenia wpływające na stan finansów publicznych (np. pandemia COVID-19, agresja Rosji w Ukrainie) oznaczają konieczność aktualizowania dotychczasowego stanu wiedzy w zakresie przyczyn i skutków bankructwa w sektorze publicznym, możliwych form wsparcia nadmiernie zadłużonych państw i samorządów, jak również metod przeciwdziałania takim zdarzeniom. W książce omówione są bankructwa państw oraz samorządów, zawarte liczne studia przypadków bankructw w sektorze publicznym (w Polsce i na świecie) oraz charakterystyka wydarzeń z ostatnich kilku lat i ich wpływu na sektor publiczny.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
There are copies available to loan: sygn. 22184.VIII.4 [Wypożyczalnia C] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 22183.VIII.4 [Czytelnia C] (1 egz.)
Book
In basket
Bibliogr., netogr. przy pracach.
W pierwszej części monografii zatytułowanej Bankructwa, główny nacisk został położony na ograniczanie niepewności w działalności przedsiębiorstw (tekst P. Deca) oraz wykorzystanie metod i modeli predykcji bankructwa (teksty A. Ptak-Chmielewskiej, D. Mirowskiej, E. Grzegorzewskiej, C. Góreckiego i M. Garstki). Przeanalizowany został również problem akcji groszowych (tekst K. Borowskiego), a także zbadano zagrożenia, jakim dla rynków finansowych (a więc również pośrednio dla przedsiębiorstw) mogą być fundusze arbitrażowe (tekst P. i P. Wieprzowskich). Druga część monografii zatytułowana Restrukturyzacja dotyczy aspektów przeprowadzania procesów restrukturyzacji. Przeanalizowany został tutaj problem wrogiego przejęcia, który bardzo często stanowi preludium dla bardzo poważnej restrukturyzacji przedsiębiorstwa (tekst J. Korpus). Dalej omówiono stosunkowo rzadko wykorzystywane narzędzie, jakim jest faktoring restrukturyzacyjny (tekst K. Kreczmańskiej-Gigol). Zaprezentowano i oceniono praktyczne przykłady przeprowadzania programu restrukturyzacyjnego (teksty H. Sokół i W. Niebieszczańskiej). W tekście dotyczącym rewitalizacji obszarów miejskich (A. Jadach-Sepioło) wykazano przydatność tego procesu w restrukturyzacji bazy ekonomicznej miasta. Trzecia część monografii zatytułowana Likwidacja zawiera omówienie stosowania dywestycji w procesie likwidacji na przykładzie gospodarstwa rolniczego (tekst T. Wojewodzica i W. Musiała) oraz analizę problemów podatkowych dotyczących likwidacji spółki osobowej (tekst A. Sobiech).
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 15373.IX.2 [Czytelnia C] (1 egz.)
Book
In basket
Monografia dotyczy bankructw i upadłości przedsiębiorstw z uwzględnieniem ich funkcji w procesie racjonalizacji rynku i jego oczyszczania z jednostek niemogących sprostać jego efektywnościowym wymogom. Publikacje nawiązują do wyników studiów literatury przedmiotu i badań prowadzonych corocznie od 2004 r. przez Zespół pracowników naukowych i doktorantów Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie we współpracy z naukowcami z innych ośrodków oraz z ekspertami i praktykami gospodarczymi, z różnych szczebli gospodarki i jej instytucji. Badania te wskazują na różnego rodzaju bariery racjonalizacji procedur upadłości przedsiębiorstw i na występujące w tym obszarze nieprawidłowości, a nawet wysoce nieprzejrzyste sytuacje, z których niektóre wręcz mają cechy właściwe dla szarej strefy, nieodległe od działań przestępczych. Szkodzi to całej gospodarce, podatnikom oraz przedsiębiorstwom. Dlatego też badania ukierunkowane są m.in. na identyfikację - dotykającego głównych aktorów życia społeczno-gospodarczego - ryzyka ekonomicznego, prawnego i społecznego, łączącego się z dysfunkcjami prawa upadłościowego i naprawczego oraz jego nieprawidłowościami.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
There are copies available to loan: sygn. P.14822.VIII.4.4 [Wypożyczalnia C] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 15617.VIII.4.4 [Czytelnia C] (1 egz.)
Book
In basket
Bankructwa. T. 2, Banki i SKOK-i / Rafał Płókarz. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Difin, 2023. - 403, [1] strona : wykresy ; 23 cm.
Bibliografia, netografia, wykaz aktów prawnych na stronach 379-401.
Tom 2 serii Bankructwa analizuje bankructwa banków: centralnych, komercyjnych, spółdzielczych i SKOK-ów, zwłaszcza na rynku polskim ostatnich lat. Analizę kilkudziesięciu bankructw, skutków różnych patologii, pogłębiają zagadnienia obecnych zagrożeń dla banków i posiadaczy oszczędności. Opisano w nim najbardziej palące kwestie: dylematy polskich banków i ich klientów związane m.in. z kredytami frankowymi (w tym wyrok TSUE z czerwca 2023 r.) i WIBOR-owymi, misselling toksycznych produktów i inne patologie bankowe, bezpieczeństwo aktywów finansowych w realiach wojennych, kontrowersje w przymusowo restrukturyzowanych bankach (Getin i in.),a globalnie – kryzys bankowy w 2023 r. i nowoczesny run na banki, groźbę bankructw systemów bankowych lub walut niektórych upadających krajów (Argentyny, Libanu, Turcji),zagrożenie niewypłacalnością USA.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
There are copies available to loan: sygn. 22642.VIII.8 [Wypożyczalnia C] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 22641.VIII.8 [Czytelnia C] (1 egz.)
Book
In basket
Bibliogr. s. 304-314.
W publikacji przedstawiono najważniejsze zdarzenia związane z bankructwem gospodarstwa domowego, ich przyczyny, wzajemne powiązania, skutki dla osób zagrożonych lub dotkniętych bankructwem oraz pozostających z nimi w stosunkach ekonomicznych (m.in. banków), a także skutki dla całego systemu społecznego (gospodarki). Na szczególną uwagę zasługuje bogaty materiał empiryczny ilustrujący kształtowanie i rozwój zjawiska bankructw gospodarstw domowych w Polsce, pochodzący z wieloaspektowych i pogłębionych badań własnych autorów (2006 rok), uzupełniony o dane z licznych raportów na temat sytuacji bankructw na świecie. Niewątpliwym atutem książki są nowe, dotychczas mało dostępne w polskiej literaturze finansowej, walory aplikacyjne - zaproponowano modele diagnostyczne na potrzeby pomiaru i badania bankructw gospodarstw domowych.
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna. Magazyny
There are copies available to loan: sygn. P.12917 [Magazyn 1] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
There are copies available to loan: sygn. P.12916.VIII.4.5 [Wypożyczalnia C] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 14050.VIII.4.5 [Czytelnia C] (1 egz.)
Book
In basket
(Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, ISSN 1899-9867 ; t. 16/2012)
Bibliogr. przy rozdz.
Procesy gospodarcze współczesnej ekonomii charakteryzują się dużym dynamizmem, nowymi trendami w zarządzaniu, a także niebywałym rozwojem i upowszechnieniem wysokich technologii. Częste zmiany otoczenia gospodarczego skłaniają przedsiębiorstwa do gruntownych reform. Podstawowym warunkiem zapewnienia pozycji oraz ekspansji rynkowej przedsiębiorstwa jest zagwarantowanie sprawności zarządzania w dynamicznie zmieniających się warunkach. Tom szesnasty Prac Naukowych Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku poświęcony został współczesnym problemom zarządzania. Został on podzielony na trzy części: - pierwsza traktuje o ewolucji teorii i sposobów zarządzania, - w drugiej części podjęto dyskurs na temat innowacji, technologii i komunikacji w zarządzaniu, - część trzecia opracowania poświęcona została problematyce społecznej odpowiedzialności biznesu i etyce w zarządzaniu.
This item is available in 2 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
There are copies available to loan: sygn. P.12457.IX.1 [Wypożyczalnia C] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 13602.IX.1 [Czytelnia C] (1 egz.)
Book
In basket
Bibliogr. s. 171-186.
Ożywienie przemysłu wielu krajów Europy Wschodniej w znacznym stopniu wynika z restrukturyzacji przedsiębiorstw, co oznacza przeprowadzenie zespołu zabiegów celem dokonania zmian ekonomicznych, ustawodawczych i organizacyjnych warunków ich działalności. Inaczej mówiąc, mimo problemów własnej prywatyzacji, do restrukturyzacji włączane jest rozwiązanie kwestii wzajemnego zadłużenia i zadłużeń, bankructwa i likwidacji przedsiębiorstw, powiększenia jednostek, antymonopolowych regulacji. Restrukturyzacja bezpośrednio jest związana z zarządzaniem kryzysowym, czyli ma wspólne z nim cele, na skutek tego, że zadaniem zarządzania kryzysowego jest całkowita odbudowa długoterminowej płynności przedsiębiorstwa i jego wejście w tryb pracy stałej. Obecnie na Białorusi problem restrukturyzacji przedsiębiorstw jest najbardziej aktualny, dlatego że większość przedsiębiorstw białoruskich nie jest w stanie pełnowartościowo funkcjonować w warunkach ekonomii rynkowej.
This item is available in 3 branches. Expand the list to see details.
Biblioteka Główna. Magazyny
There are copies available to loan: sygn. P.18097 [Magazyn 1] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Wypożyczalnie
There are copies available to loan: sygn. 19839.X.6.1 [Wypożyczalnia C] (1 egz.)
Biblioteka Główna. Czytelnie
Copies are only available in the library: sygn. 15086.X.6.1 [Czytelnia C] (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again